Berkin'in Ardından

BERKİN’in ardından…

 

Berkin’i bu ülkenin tüm vicdanlı ve sağduyulu insanları el birliği ile sonsuzluğa uğurladı. Aynı gün Burak Can Karamanoğlu ve Ahmet Küçükdağ yaşamlarını kaybetti.  Tümüne Allah rahmet eylesin. Her biri için ayrı içimiz yandı.

Hangi AVM bu canlardan bir tekinin bedeline eşittir?

Bu toplumu böylesine birbirine düşürenlere, bu canlara gözlerini kırpmadan kıyanlara, bu toplumu bölenlere, çatıştıranlara ve onların aleti olanlara bin kere lanet olsun.

Bu tozlu, dumanlı havayı fırsat bilerek toplumun içine daha çok nifak sokmaya çalışanlara karşı çok dikkatli olmak zorundayız. Adana’da yaşayan bir kardeşimiz Ali Rıza Aydın bir Alevi iletişim sitesine güzel bir yazı yazmış. Yazının bence kilit mesajı şu cümlesinde: “ Bizlerse, bu koşullar karşısında, bütün cemi cümlenin; Kürt, Türkmen, Arap, Ermeni, Çerkez, Laz, Alevi, Sünni, Hıristiyan, dinli dinsiz demeden, kısaca bu topraklarda yaşayan bütün halkın, dostluğuna, birlikteliğine çalışmalıyız. İşte bu koşullardan dolayı, bütün cemi cümleye - 72 millete, bir gözle bakan Alevi kurum temsilcilerine büyük görevler düşmektedir.”

Sevgili Ali Rıza Aydın’a yürekten katılıyorum. Ortamın biraz karıştığı zamanlarda, hemen ortaya çıkan ucuz kahramanlar, halkı çatışmalara, vuruşmalara tahrik etmeye çalışanlar bu günlerde yine meydana çıkıverdiler. Elbette hükümetin bu ölçüde cepheleşme ve çatışma aradığı bir dönemde onlara da çok iş düşüyor. Her ne kadar Alevilik heyecanı ile davranıyor gibi görünseler de, aslında yaptıkları iş, Alevi ile Sünni’yi birbirine düşürmeye çalışmak. Bu kavganın ise hükümetin ya da hükümetin başının istekleri ile ne kadar uyum içinde olduğunu artık sokaktaki çocuklar bile fark etti,  Ancak, o bir yandan Alevi sorunları ile uğraşıyormuş gibi yaparken, bir yandan çatışma çıkartmaya çalışanlar bıkıp usanmadan asli görevlerine devam ediyorlar.

Berkin’in cenazesinde Alevi, Sünni, Ermeni, Yahudi, Ateist, Agnostik birbirinden farklı yerlerde mi idi? Bu toplum tek yürek olduğunu herkese ispat etmedi mi? Bunları göre göre, hala Alevi – Sünni, sağcı-solcu çatışması çıkartmaya çalışmak, ya da böyle bir çatışma varmış gibi davranmak, kime ihanet, kimlere hizmettir. Artık bu konuların toplumumuzda açıkça konuşulmasının ve yapay kahramanların, tetikçilerin, çatışmadan medet umanların, toplumu bölerek yönetmeye çalışanların maskelerinin düşürülmesinin de zamanı gelmiştir. Güç zamanlarda bazen çok hızlı mesafe alınır. Şimdi de öyle bir süreçteyiz. Alevi kurumlarına A.R. Aydın’ın da değindiği gibi en çok işin düşmekte olduğu bir dönemdeyiz. İhlasla, iyi niyetle, ahlak ve inançla gayret edenlerin yolları açık olsun, gülbanklarımızda da hep söylediğimiz gibi; “Hayırlar feth olsun, Şerler def olsun”.

* * *

BERKİN ELVAN ‘ın ve yaşamlarını kaybeden veya ağır zararlar gören dcanlarımızın ailelerine bugünden sonra sürecek hukuk savaşında destek verecek bir hukukçu grubu oluşturmamız gerek. Bu aileler için bu uzun, sinir bozucu ve yorucu hukuk savaşları büyük bir yük oluşturmakta. Onlara yardım eden, destek veren fedakar avukat arkadaşlarımız çok sınırlı imkânlarla, çok karmaşık ve çapraşık dosyaların içinden çıkmaya çalışmak zorunda. Gazi, Ümraniye, Ali İsmail davalarında da bu konuda çok ders alındı. Daha önce de çok kez söylediklerimizi  bir kez daha tekrar ediyorum; “Sorunlardan ders almayan, o sorunları gelecekte daha iyi göğüslemeye hazırlanmayan toplumların geleceği kalmaz. “

Alevi kurumları yöneticilerini bir kez daha, ORTAK HUKUK BÜROSU kurmak için çalışmalara davet ediyorum. Berkin, Ethem,  Ali İsmail ve daha bir çok canımızın davaları daha yıllarca sürecek, O davaları hakkı ile, gereği gibi, elden geldiği kadar iyi donatılmış hukukçu arkadaşlar ile yurt içinde ve AİHM’de sürdürecek küçük de olsa bir uzman gruba, bir ortak arşive ihtiyacımız var. Ailelerin varlıkları bu masrafları karşılamaya yetmeyebilir, aileler kendi çevrelerinde bu uzmanları bulamayabilir. Bu desteği bugün ailelere verecek bir hukuk birimi aslında tüm Alevilerin yarınına da destek verecek bir birim olacaktır. Alevi haklarını savunma sorumluluğu olan kurumlarımızın böyle bir ortak hukuk biriminin sürdürülmesi için uğraş vermesi gerektiği kanısındayım. Alevi kurumlarını böyle bir birimin kurulması için harekete geçmeye, parası olanı parası ile,  bilgisi olanı bilgisi ile böyle bir birimin kurulması ve gelişmesine katkıda bulunmaya, kurumlarımızı böyle bir sürece yönlendirmeye davet ediyorum. 

Doğan Bermek 14.Mart.2014

 

 

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama