Dağlarca 100. Yaşında Dizeleriyle Yaşıyor

Türk şiirinin en büyük kalemlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca 100. doğum gününde Beşiktaş Abbasağa Parkı'nda düzenlenen özel gecede anıldı

 

Üfleme bana anneciğim korkuyorum / Dua edip edip, geceleri / Hastayım ama ne kadar güzel / Gidiyor yüzer gibi, vücudumun bir yeri.”
Barkovizyonda Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın fotoğrafları dönüyor, ustanın kendi sesinden “Ağır Hasta”yı dinliyoruz. Beşiktaş Belediyesi’nin usta şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın doğumunun 100. yılı için düzenlediği “Şiir ve Anılarla Dağlarca Gecesi”ndeyiz. Gecenin sunuculuğunu Rüştü Erata üstlenmiş, heyecanla bekliyoruz.

‘Dev bir çınar ağacı’
Gece, gazeteci Yasemin Arpa’nın 13 Ekim’de gösterilecek “Dağlarca Burada” belgeselinin bir kısmıyla başladı. Ardından Arpa “Sizlere hep birlikte ‘Dağlarca Burada!’ diyebildiğimiz için teşekkür ediyorum” diyerek açılışı yaptı. Aralarında gazeteci Zeynep Oral, şair, yazar, tiyatrocu Orhan Alkaya’nın da bulunduğu Dağlarca’nın hayatının bir kısmına tanıklık etmiş dostlarının ve edebiyatçıların konuşmacı olarak katıldığı gecede ilk sözü Zeynep Oral aldı. Oral, “O dev bir çınar ağacıydı” diye başladı konuşmasına ve ekledi “Dağlarca’yla sayısız röportaj yaptım, herhalde toplasak birkaç cilt yapar. O, iyi ki doğdu!”

‘Beni senden güçlü kılan’
Oral’ın ardından Dağlarca’nın 12 Mart dönemi hapse girdiğinde avukatlığını yapan Av. Müşir Kaya Canpolat mikrofonu aldı. Dağlarca’nın sahnede duran sandalyesi ve bastonunun yanında konuşma yapan Canpolat, “O adil yargılamanın ne demek olduğunu biliyordu. Adil yargılama yapmayan savcılara şu dizeleri yazmıştı” diyerek Dağlarca’nın “Savcıya” şiirinden “Savcı, nedir düşündün mü? / Yazıları suçlu kılan? / Usla, yürekle büyümüş, gündüzler geceye karşı, / Ama nedir çağlar üzre, /Beni senden güçlü kılan.” dizelerini okudu.

‘Beş saniyede şiir yazardı’
Daha sonra Egemen Berköz, Dağlarca’yla 1962’de Aksaray’daki Kitap Kitabevi’nde başlayan tanışmalarını ve ardından devam eden dostluklarını anlattı. Berköz “Bizden aldığı iki sözcükle beş saniyede şiir yazardı. 90’ında bile yazdıkları, ilk dönem şiirlerinden daha şağı değildi” diyerek Dağlarca şiirindeki ustalığa vurgu yaptı. Bu konuşmaların ardından 6. sınıf öğrencisi Ekin Kasap ve sekizinci sınıf öğrencisi Ece Soner’in okuduğu Dağlarca şiirleri alkış alırken sahneye konuşma yapmak üzere şair, yazar, tiyatrocu ve seslendirme sanatçıcı Orhan Alkaya çıktı.

Alkaya’dan gecikmiş bir teşekkür
Alkaya “Abbasağa’da olmak ne güzel! Gezi Parkı’nın en delikanlı arkadaşında!” diyerek konuşmasına başladı ve devam etti: “Fazıl Bey yaşasaydı çok geniş bir Gezi Parkı Direnişi Destanı’mınız olurdu.” “Bu zamana kadar tüm ustalarımın replikasını yazdım, bir türlü Dağlarca’yı yazamadım” diyen sanatçı, yanında getirdiği 1955 basımı “Asu” kitabından “Ölüm Üstüne Deneme”yi okudu. Konuşmasını “Sana gecikmiş bir teşekkür borçluyum. Sağol Türkçe’nin en güzel öğretmeni! İyi ki doğdun!” diyerek bitiren Alkaya büyük alkış aldı. Alkaya’dan sonra Türkan Yeşilyurt, Hüseyin Alemdar, Pelin Özer, Mustafa Köz, Haydar Ergülen, Doç .Dr. Baki Asiltürk ve Ertan Mısırlı da Dağlarca’yla ilgili küçük anektodlar paylaşarak, usta şairin şiirlerini okudular. Gece Emin İgüs ve Eylem Pelit’in mini konseriyle son buldu.

 
 
Yurt

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama