NE ASKERİ NE SİVİL DARBE, ÇÖZÜM DEMOKRASİDE!

Basına ve kamuoyuna:

NE ASKERİ NE SİVİL DARBE, ÇÖZÜM DEMOKRASİDE!

Ülkemiz 15 Temmuz günü kanlı bir darbe girişimine sahne oldu.  Bu darbe girişimi ülkemizde hukuka, demokratik temayüllere vurulmuş bir darbedir. Bu darbe girişiminden dersler çıkartıp, ülkemizi normalleştirmek yerine dün ilan edilen OHAL ile ülkemiz bu kez de bir sivil darbe ile karşı karşıya kaldı.

Biz Aleviler, dün de, bugün de, evrensel hukukun üstünlüğünü, yargı, yürütme ve yasama arasında kuvvetler ayrılığını savunan, her türlü şiddeti, katliamı, hukuk dışı uygulamaları reddeden bir toplumuz.

Ne askeri darbe, ne de sivil darbe ülkemizi normalleştiremez. Tersine kutuplaşmalar, insanların birbirine güvensizliği ve iç çatışma tehlikesini arttırır. Kutuplaştırılan güçler, sokakta kendine benzemeyen, kendisi gibi inanmayana saldırı için fırsat aramaya başlarlar. Nitekim bunun ilk belirtilerini İstanbul’da, Malatya’da ve Hatay’daki Alevi mahallerinde gördük…

Biz Alevi kurumları olarak, ülkemizin normalleşmesini, değişimlerin seçimle ve demokratik yollarla olmasını istiyoruz.Ülkemizi normalleştirecek olan ise hukuktur, eşitlikçi bir yaklaşımdır, demokrasidir, özgürlüktür.

Bu çerçevede aşağıda imzası bulunan Alevi kurumları olarak şunları yapacağız:

  1. Bütün Alevi kurumlarını, yöre ve köy derneklerini yukarıdaki yaklaşıma uygun olarak ortak davranmaya, laik, demokratik bir Türkiye için tavır almaya davet ediyoruz.
  2. Tavrımızı ve demokrasi isteğimizi ilgili kurumlara iletmek için, Alevi kurumlarının birlikte oluşturacağı bir heyetle İstanbul Valiliğini ve TBMM Meclis Başkanı’nı ve mecliste grubu olan siyasi partileri ziyaret edeceğiz.
  3. Alevi kurumları olarak, gelişmeleri anında izlemek, provokasyonlara meydan vermemek ve sürece müdahil olmak üzere merkezi bir Kriz Masası oluşturacağız.
     

21 Temmuz 2016, İstanbul

 

ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONU ve BİLEŞENLERİ

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU ve BİLEŞENLERİ

 

 

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama