Zorunlu Din Dersi Ve Aleviler

Demokrasi’ ve ‘özgürlük’ nutukları ile bazı Hükümet yetkilileri kendilerini, bazen antikçağda ilk demokrasi şehidi Sokrates, bazen Güney Afrika Cumhuriyeti’nde insan hakları savaşçısı Gandhi, bazen de Amerika’da siyahîler için mücadele eden Martin Luther King zannederler. Ama iş gerçeğe gelince bahaneler ardı ardına gelir. 
Son günlerde ‘zorunlu din dersinin’ kaldırılıp yerine ‘seçmeli din dersinin’ getirilmesi talebi ile ilgili tartışmalar sürüp gidiyor. Ama Cumhurbaşkanı olsun Başbakan olsun Alevilerin bu taleplerini hep görmezden geldiler.
Yıllardır tek bir mezhebin anlayışına göre dayatılmaya çalışılan zorunlu din dersleri ile nasıl bir ‘demokrasi’ ve ‘özgürlük’ anlayışından bahsedilir inanın anlamış değilim. Din, kul ile Tanrı arasındadır. Buna hiç kimse müdahale edemez ve ayrıca aracılık da yapamaz. İsteyen istediği şekilde dini vecibelerini yerine getirir ya da getirmez. Buna aklı vicdanı olan hiç kimsenin de müdahale etme hakkı olamaz.
Daha önce de belirttiğim gibi, toplumsal bir ihtiyaç varsa elbette din dersleri olmalıdır. Ama bu, öğrencilerin ‘tercihine’ bırakılmalıdır. Yani demokratik ve laik devletlerde zorunlu din dersi olmamalıdır. Elbet de, dini yoğunluklu din eğitimi almak isteyenler olabilir. O zaman bu ihtiyaçlarını imam hatip liselerine giderek giderebilirler. Ama siz kalkıp Sünni mezhebine uygun din derslerini Alevi mezhebindeki öğrencilere ya da diğer dini inanıştaki öğrencilere zorunlu olarak dayatırsanız bu kabul edilemez. 
Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan önceki gün, AİHM’in ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ kararını hatırlatarak,“Bu yanlış bir karar. Dünyanın hiçbir yerinde zorunlu fizik dersinin, zorunlu kimya, zorunlu matematik dersinin tartışma konusu olduğunu göremezsiniz. Ne hikmetse zorunlu din kültürü ve ahlak dersi her zaman tartışma konusu olur. Zorunlu din kültürünü kaldırırsanız onun yerine uyuşturucu, şiddet, ırkçılık gelir” demişti.
Bakın fizik, kimya, matematik olduğu için bu dersler zorunlu olarak üstelik alanındaki öğrencilere öğretiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fizik, kimya, matematik vb. gibi formel ya da doğa bilimlerinin rasyonalist (akılıcı) olması nedeniyle dünyanın neresine gidersiniz gidin değişmediğini ya görmüyor ya da görmezden geliyor. Oysaki din, metafizikseldir yani dünyanın her yerinde aynı dini inanıştan bahsedemezsiniz. Ülkeden ülkeye, mezhepten mezhebe hatta insandan insana dini inanışlar değişkenlik gösterebilir.
Kısacası, Alevilerin artık bir talebi de gerçekleşmiş olsun. Bu haklı istek Alevilere neden çok görülüyor? Hak elde etmek için bu ülkede illa ki şiddete mi başvurmak gerekiyor? 
Cumhuriyetin sandık vatandaşları… 
Bakın, Cumhuriyetin en sadık toplumu kimdir dersem şüphesiz birçok kişi Alevilerdir der.
Yüzyıllardır haksızlıklara, asılsız iftiralara uğramalarına rağmen, ‘incinsen bile incitme’ felsefesi ile hümanizmanın en güzel örneği kimdir desem Alevilerdir dersiniz. 
Tüm baskılara rağmen, zulme uğramalarına rağmen,  yakılıp, yıkılmalarına rağmen yine de ülkenin huzuru bozulmasın diye ‘ şiddet yolunu seçmemiş’ kimdir desem Alevilerdir dersiniz.
Ortadoğu coğrafyasında insanlar birbirini boğazlarken, çağdaşlığın en sağlam sigortası kimdir desem, Alevilerdir dersiniz.
Vergilerini hep ödediler, ama Diyanet’ten hiçbir zaman nasiplenemediler…
Vatani görevlerini eksiksiz yaptılar…
Yıllarca yoksullukla mücadele ettiler…
İbadetlerini gizlediler…
Asıldılar, kesildiler, yakıldılar…
Haklarında fetvalar verildi…
Kısacası, yok edilmek istendiler…
Ama onların her şeye rağmen yine de en büyük silahları hep ‘sazları’ ve ‘sözleri’ oldu…
Dillerinde türküleri, yüreklerinde sevgileri hiçbir zaman tükenmedi…
Ama devlet onları hiçbir zaman anlamadı ya da anlamak istemedi…
Dönün bakın hele bir tarihe,
Kaç tane Alevi cumhurbaşkanı var…
Kaç tane Alevi başbakan var…
Kaç tane Alevi bakan var…
Kaç tane Alevi milletvekili var…
Kaç tane Alevi vali var…
Kaç tane Alevi kaymakam var…
Kaç tane Alevi emniyet müdürü var…
Bırakın bari inançlarını istedikleri gibi özgürce yaşasınlar. Ülkesini ve memleketini çok seven insanlara bunu reva görmek nasıl bir şeydir?

 
Kaynak:Yurt Gazetesi
 

İlhan Sevin 

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama