DEVRİM GİBİ HUKUK ZAFERİ

DEVRİM GİBİ HUKUK ZAFERİ

        Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin en yetkili organı Büyük Daire,Alevileri yakından ilgilendiren Alevi  İslam İnancına genel bütçeden pay ayrılmasına karar verdi.Prf.Doktor İzzettin Doğan önderliğindeki Cem Vakfı Hukuk Komisyonu 03.06.2015 tarihinde Strazburgda AİHM de bu adaletsizliği,haksızlığı dile getirerek milyonlarca Alevi Yurttaşın haklarını savundular.Strazburgdaki  bu duruşmada bende bulunmuştum.Orada 27 üye ülkeye ait yargıçlar mevcuttu.Son derece düzgün,tarafsız,adil,akılcı sorularına karşılık hükümeti temsil eden hukukçular tarafından sorulara cevap bulunamamış ve soruları yanıtlamak için ek süre talebinde bulunulmuştu.Bence bu olayın zaten bittiği yerdi.Hatırladığım kadarıyla genç bir yargıçın hükümeti temsilen bulunan hukukçulara karşı Türkiye Cumhuriyeti Laik bir Ülke,Seküler bir Devlet ise Alevi yurttaşlarınıza inançları konusunda neden neden eşit davranmıyorsunuz sorusu halen aklımdan çıkmıyor.Doğru ya Alevi Vatandaştan Devlet olarak vergi alırken ayrım yapmıyorsun,askere götürürken ayrım yapmıyorsun,alınan öbür hizmetlerde elektrik,su,çöp vergisi...v.s. Ama inançları konusunda her türlü ayrımcılığı yapıyorsun.İçerisinde tek bir  çalışanı bile Alevi olmayan 180 bin kişiden oluşan Diyanet İşleri Başkanlığı na beş büyük Bakanlığın bütçesinde bir bütçe ayrılırken,Türkiye de nüfusu 20-25 milyonu bulan Alevilerin Cemevlerini AİHM Kararlarına ve Yargıtay 3.Dairesinin Kararına rağmen halen İbadethane olarak tanımıyorsun.

Peki Prf. İzzettin Doğan Başkanlığındaki Cem Vakfı Hukuk Komisyonunun AİHM de kazandığı davaları ne yapacaksın.

  1. Z orunlu Din derslerinin kaldırılması,
  2. Cemevlerinin İbadethane olarak kabul edilmesi,
  3. Genel Bütçeden Cemevlerine pay ayrılmasıyla ilgili en yüksek organdan alınan kararları nereye koyacaksınız sayın yetkililer.

        64.Hükümetin ilk üç aylık programına konulan bu taleplerin 21 Mart 2016 tarihi son günüydü.Sn.Başbakan çıkıp 64.Hükümet programındaki üç aylık vaatlerimizin yüzde yüzünü gerçekleştirdik dedi.Doğru konuşmuyorsun Sayın Başbakan bu üç aylık 64.Hükümet programının içerisinde Cemevlerinin İbadethane oluşuyla ilgili kararıda vardı.Bu konuda atılmış bir adımı göremiyoruz.Cem Vakfının  11 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesi böylece sonuçlandı.Tüm Davaları kazandı.

        Bu talepler 2005 yılında Başbakanlık tarafından reddedilmişti.Başbakanlık Diyanet İşlerinin tüm inançlara eşit yaklaştığını,Cemevlerine İbadethane statüsü verilemeyeceğini,Alevilere özel Kamu Fonu aktarılamayacağını bildirmişti.Mahkemeye taşınan bu karar 2 Şubat 2010 tarihinde Danıştay tarafından onandı.Bunun üzerine Cem Vakfı Başkanı Prf.İzzettin Doğan bu davayı 2010 yılında AİHM gündemine taşıdı.Bu dava yedi yargıçlı küçük bir daire yerine 17 yargıçlı büyük daireye gönderildi.AİHM Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin din ve vicdan özgürlükleriyle ilgili 9.maddenin ihlal edildiği sonucuna vardı ve bunuda dini ayrımcılık olarak tanımladı.AİHM Kararında 2009-2010 yıllarında Türkiye de hükümetin Alevi Kuruluşlarıyla yaptığı çalıştaylarıda sonuç raporunda temel aldı. Bu sonuç 17 yargıçlı Büyük daire tarafından alındığında temyiz olasılığıda bulunmuyor karar kesindir.Bu karar sadece Alevileri değil,Devlette Kamu Hizmeti alamayan tüm inançlar içinde örnek ve emsal bir karardır.

       Türkiye de Alevilerin Din özgürlüğü haklarının ihlal edildiği ve bu konuda Alevilere ayrımcılık yaptığını hükmetti. Uluslararası mahkemelerin bu Kararı varken dahi TBMM Başkanı hilafet özlemi içerisinde Laiklik Kaldırılmalıdır diyor.

        Tüm Alevi toplumuna bu karar hayırlı olsun derken bu davayı Alevi Toplumu adına kazananlarıda yürekten kutluyorum.27.04.2016

                                                                                  

                                                                              Remzi AKBULUT

                                                          Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı

 

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama