Alevi Dernekleri'nden AK Parti'ye tepki

Alevilerin istek ve talepleri yıllardır siyasi partiler tarafından seçim malzemesi olarak kullanıldı. Ancak özellikle AK Parti hükümeti döneminde elle tutulur gözle görülür her hangi bir adım atılmadı. Verilen bir takım vaatlerde hep sözde kaldı.

 

Alevilerin istek ve talepleri yıllardır siyasi partiler tarafından seçim malzemesi olarak kullanıldı. Ancak özellikle AK Parti hükümeti döneminde elle tutulur gözle görülür her hangi bir adım atılmadı. Verilen bir takım vaatlerde hep sözde kaldı.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen  Aleviler haklı mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.   Yargıtay 3. Hukuk Dairesi geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına dayanarak “Cemevi ibadethanedir,  Aydınlatma giderleri ödenmelidir”  yönünde bir karar vermişti. 

Bunun yanı sıra ‘Zorunlu Din dersleri ve Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması ve bütçeden pay ayrılması’ gibi davalarda Türkiye lehine sonuçlanmıştı. Ancak nedendir bilinmez hükümet Alevi vatandaşlara yönelik adım atmakta inatla direniyor.

Aleviler yıllardır hakları konusunda mücadele etmelerine rağmen AİHM’de de bu taleplere yönelik olumlu kararlar çıksa da hükümet ayrımcı politikalarını tüm ısrarıyla sürdürüyor.  Geçtiğimiz günlerde sözde Alevi temsilcileriyle yapılan toplantıda hükümetin Alevilere yaklaşımını bir kez daha gözler önüne serdi. Alevilerin çatı örgütlerinin tepki gösterdiği bu toplantı Ak Parti’nin seçim hamlesi olarak yorumlandı.

Konuyla ilgili değerlendirme yapmak üzere 23 Alevi Derneği Garip Dede Dergâhı’nda bir araya geldi. Basın açıklamasında, zorunlu din dersi hakkında konuşan Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, 2015-2016 Eğitim öğretim yılı başlarken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar doğrultusunda zorunlu din derslerinin kaldırılması gerektiğini savundu.

 Akbulut, “Bu nedenle 22 Ağustos 2015 tarihinde Sözde Alevi temsilcilerini ve Alevi Ocak temsilcilerini özel davetle çağırarak “Biz Alevileri çok seviyoruz, Alevi Sünni kavgasına son vereceğiz, Konya ve Tunceli arasında fark göremiyoruz, Tunceli'ye aşığız gibi gerçekdışı naylon sözleri sinesine çeken, demokrasi dilenen Alevi temsilcileri olduğunu iddia eden kişi ve kurumları bir kez daha kınıyoruz.

Devletin muhatap alacağı Alevi kurumlarının belli olduğunu Alevi canlarımızın da bu toplantıyı manipülasyon kabul ettiğini ve gerçekçi bulmadığını ifade ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Alevi sorunları, seçim sürecinde siyasi malzeme yapılmamasını isteyen Akbulut sözlerini şöyle tamamladı: “Şehitler arasında cenaze törenlerinde mezhepsel ayrımcılık yapılmamalıdır. Daha dün Tokat’ta cemevinde bir şehit cenazesini cemevinden sonra götürüp kaymakamlığın önünde bürokrasiyle kaldırılması bizleri üzmüştür. Askere çocuklarımızı alırken Alevi olduklarını da soruyor musunuz? Aleviliğimizi ve cemevlerimizi bize tarif etmeyiniz.

Cemevlerimiz kadimden bugüne kadar sevgi, hoşgörü ve barışın dergahı idi bundan sonrada böyle devam edecektir. Hükümet Alevi sorunlarını çözmek istiyorsa Alevilerin çatı örgütleri ile muhatap olmalıdır. Kişiler ve muhtelif dernekler veya Alevi dedeleri toplumun tamamını temsil etmemekte üç beş kişi üzerinden kamuoyuna Alevi kanaat önderleri ile görüşüldü algısı yaratmak sorunlarımızı çözmez’ denildi.

HABERCEM

 

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama