AiHM Kararı Bekleniyordu

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Cemal Canpolat, önceki gün gerçekleştirdiği ada ziyaretinde cami, cemevi, kilise ve havraya da uğradı. Burada adalı yurttaşlarla vakit geçiren Canpolat, CHP’li Adalar Belediyesi’ni, CHP Büyükada İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Canpolat’la Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi hakkında verdiği kararı, CHP’yi ve Türkiye’yi konuştuk. Canpolat, AKP’nin 'inanç özgürlükleri’ söylemini kullandığını ancak inançlara baskı yaptığını ifade etti.

‘AKP inançlara baskı yapıyor’
Türkiye’nin son 10 yılını değerlendiren Canpolat, “Bu iktidar inanç özgürlüklerini savunarak iktidara geldi. Hem başörtüsü ile ilgili hem kendi inançları için ciddi bir mücadele verdi. Ancak iktidara geldikten sonra kendisi gibi olmayan bütün düşüncelere baskı yapmaya başladı. Nasıl bütün kurumları ele geçirdikten sonra bana ait demeye başladıysa, inanç boyutunda da aynı uygulamayı yapıyor. Sadece inanç özgürlüğünde değil bütün alanlarda, mesela YÖK’e karşıydı ama ele geçirdikten sonra en büyük savunucusu haline geldi. Demokrasinin bütün kurumları ile işlediği bir ülke olmaktan çıktık artık, hukuk devleti olmaktan çıktık” ifadelerini kullanarak AKP iktidarının ülkeyi gittikçe baskıcı bir ortama götürdüğünü söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile ilgili verdiği kararı da yorumlayan Canpolat, AKP’nin kendi seçmenini konsolide etmek için şimdiye kadar bu sorunu çözme iradesi göstermediğini ifade ederek, “AKP’nin şimdiye kadar beklemesinin en önemli nedeni kendi seçmeni ile karşı karşıya gelmemekti. AKP, AİHM’den bu kararı bekliyordu. Mahkeme kararı uygulanmak zorunda, ama diyecekler ki, 'AİHM yüzünden uyguladık.' Anayasanın 24. Maddesinde “hiçbir inanç diğer inançlardan üstün değildir, devlet bütün inançlara tarafsızdır” diyor. Bu böyle mi Türkiye’de? Egemen olanın, güçlü olanın inancı şu anda hüküm sürüyor. Bunun uygulanması için uygulayıcıların tarafsız olmaları gerekir ki kendi dışında bütün inançlara eşit davransın. Bu, ancak sosyal demokrasi ile hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş bir iktidarla mümkün. Ancak Türkiye şu an üstünlerin hukuku ile yönetiliyor” diye konuştu.

AKP yasa dinlemiyor
AİHM kararının aslında yeni bir karar olmadığı vurgulayan Canpolat, “AİHM’in verdiği karar yeni değil daha önce benzer kararlar var. Ayrıca Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası anlaşmalar var ama uygulanmadı. Dünyanın en adil yasalarını, en mükemmel yasalarını da yapsanız uygulayacak kurum ya da kişiler demokrat değilse, aydın değilse inanç özgürlüklerinden yana değilse buna engel olabilir” şeklinde konuştu.

Azınlıkların sorunlarına eğileceğiz
Son olarak, azınlıkların sorunlarına daha fazla eğileceklerini ifade eden Canpolat, “Tabi Alevilerin hem inanç özgürlüğü sorunu hem de sistemle sorunu var. Burada tam ayrımcı, ırkçı, faşist bir yaklaşım var iktidar tarafından. Diğer azınlıklar da buna dahil; Kürtler, Ermeniler, Rumlar... CHP olarak bu konulara daha fazla eğileceğiz. Bu düzenin değişmesi, yeni ve hakça bir düzenin gelmesi gerek. İnsan haklarından yana, özgürlükçü yeni bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Bunu da CHPi yapacaktır” diyerek sözlerini bitirdi.

 
Kaynak:Yurt

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama