Açlık Sınırı Bin 328 TL

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Biriminin(KESK-AR) araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin Ağustos ayı açlık sınırı bin 328 TL'ya yükseldi,yoksulluk sınırı ise 4 bin 199 TL’ye yükseldi

 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Biriminin(KESK-AR) araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin Ağustos ayı açlık sınırı bin 328 TL'ya yükseldi,yoksulluk sınırı ise 4 bin 199 TL’ye yükseldi. Yapılan araştırmada 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması olan açlık sınırı, Ağustos ayında bin 328 TL olarak belirlendi, açlık sınırının tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen yoksulluk sınırı ise 4 bin 199 TL’ye yükseldi.

''HÜKÜMETİN İNANDIRICILIĞI KALMADI''
KESK-AR açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin yaptığı açıklamada, hükümetin ve ekonomi yönetiminin artık düşük bir enflasyon inandırıcılığının kalmadığı vurgulanarak, “Neredeyse iktidar dönemi boyunca hedeflediği enflasyonun yüzde 100 üzerinde gerçekleşen enflasyona rağmen, AKP hükümeti toplu sözleşme masasında kendi hedeflediği enflasyonu dikkate almaya devam etmektedir. Bunun aynı zamanda adı yüzde 100 yoksullaştırmadır” denildi. Açıklamada, hükümetin seçtiği iktisadi politika tercihleri kapsamında uyguladığı ücret politikalarının giderek halkı yoksullaştırdığı, temel yaşamsal faaliyetlerini ve ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirdiği bildirildi.

''ENFLASYON DİKKATE ALINMALI''
KESK-AR yapılması gerekenleri şu şekilde açıkladı: “Eğer ki kamu emekçilerini “enflasyona ezdirmemek” istiyorsa ücret zamlarında emekçileri temsil etmeyen genel enflasyonu değil, farklı gelir gruplarının farklılaşan enflasyonunu dikkate almalıdır. Bugüne kadar hedeflenen ve gerçekleşen enflasyon arasında oluşan farklar yüzde 100’ü aşmıştır. Kamu emekçilerin bu farktan doğan kayıpları telafi edilmeli, enflasyon karşısında yaşadıkları refah kayıpları artık sonlandırılmalıdır.”

Kaynak:Birgün

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama