Sığınmacılara Uğraşı Terapisi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Malatya'daki konteyner kente yerleştirilen Suriyeli kadınlar, acılarını ve sıkıntılarını, açılan çeşitli kurslarda unutmaya çalışıyor.

Merkeze bağlı Fatih köyündeki Beydağı Konaklama Tesisi adı verilen konteyner kentte yaşayan sığınmacılar, Halk Eğitim Merkezinin "uğraşı terapisi" olması amacıyla açtığı kurslarda vakitlerini değerlendiriyor. Çok sayıda Suriyeli kadın, dikiş nakış, halı, trikotaj ve kuaförlük kurslarına devam ediyor.

Dikiş nakış kursu öğreticisi Zerge Temizer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilere eğitim vermekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Suriyelilerin de kendisiyle mutlu olduğunu belirten Temizer, "İşe kendilerini verdikleri zaman her şeyi unutuyorlar" dedi.

Kursiyerlere önce dikiş dikmeyi öğrettiğini kaydeden Temizer, sonra nakışı göstereceğini, ardından da ikisini birlikte yapacaklarını söyledi.

Suriyeli sığınmacıların şu anda ikinci parçalarını diktiğini ifade eden Temizer, 22 kursiyerinin bulunduğunu, bunların yarısına sabah, yarısına da öğleden sonra eğitim verdiğini belirterek, "Hızla öğreniyorlar. Bu iş onlara huzur veriyor. Ben de bundan dolayı huzur duyuyorum. Onların mutluluğu hepimiz için çok önemli. Yaptıkları ilk örnek bezlerinde dikişi, iğne ardı yapmayı, zinciri, düğme dikmeyi, ilik açmayı öğrendiler. Herkes kendi parçasına konteyner numarasını yazdı. İlk ürünleri kursumuza astık. İkinci olarak şimdi herkes nevresim takımı dikmeye başladı" diye konuştu.

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama