Hayata Duruşumuzda sorun olanlar üstüne

Hayata Duruşumuzda Sorun Olanlar Üstüne

 

Gerçekliğin bizim üzerimize yığdığı acıların üstesinden  gfelebilmek için iyimser olmak zorundayız. Bu bizim kültürümüzde var.Anadolu insanının elbette çok büyük acılar çektiği,travmalar yaşadığı dönemler olmuştur ama onu genellikle hep böyle gülümseyen bir insan olarak anarız.

 

Aydın karamsardır, melankoliktir, sürekli olarak dünyanın haline bakar bakar üzülür.Dünya üzüntüler dünyasıdır. Bu tavır içerisindeki aydın üzülerek  üzülmeyen aydındır.Dünya elbette sorunlar yumağıdır. Haksızlıklar, sömürü, zulüm bin yıllardır sürüp gitmektedir. Üzüntünün iyimser kıldığı insanlar dünyayı olumlu yönden değiştirmeye daha yatkındırlar.

Gerçeğin bizim üzerimize yığdığı acıların üstesinden gelebilmek için iyimser olmak zorundayız.Bu bizim kültürümüzde var. Anadolu insanının elbette çok büyük acılar çektiği, travmalar yaşadığı dönemler olmuştur ama onu  genellikle hep gülümseyen bir insan olarak anarız. Güneşten yanmıştır teni ama her halükarda acıları ve ıstırapları bile bir tebessüm gönderir dünyaya müebessim  bir insandır o.Türkülerimize bakın görürsünüz. Kayıplarımızı dile getiren türkülerin ritimleri ile  oynayabilirsiniz. Sevdiği ölmüştür örneğin, ama o oynuyordur. Çünkü hayat devam ediyor. Orada yılmak doğru bir şey değil  ve en büyük ahlaksızlık, mutsuzluktur. Mutsuz olmaya hakkımız yok.Bu çok kolay bir iştir.

Bir arkadaşımla öğrenciliğimizde yürüyorduk Kızılay’da. Birden bire  durdu dedi ki ‘hay Allah biraz önce bir şeye üzülüyordum unuttum’ Ne güzel  üzülüyordum işte. Çünkü üzülme bir savunma mekanizması olmuş. Böyle az bir şey üzüleceğiz ki daha büyük üzüntüler gelince kötü biçimde üzülmeyeli diye.Bir üzülme seviyesi tutturmuşuz. Oysa üzülerek ne kadar çok şeyi kaybediyoruz. Hayatın  acılarına, zorluklarına kayıplarına yediğimiz kazıklara, beklentilerimizin yerine gelmemesine eskilerin sükut-u hayal dedikleri  yaşantılara karşı mutlu insan  olarak mücadele etmek lazım.

Mutluluk bir hal değildir. Kuru fasulye yedim mutluyum anlamında veya  arkadaşımdan haber aldım mutluyum, maaşıma zam geldi mutluyum… Mutluluk  bu değil .Kadim Yunan felsefesinde mutluluk  bir karakterdir. Mutlu karakter var mutsuz karakter var. Mutsuz karakter ,mutluluğu bile mutsuz yaşar. Örneğin; çocuğu evleniyordur, ‘vah evladım vah’tır ağzından çıkan.Üzülmek mecburiyetindedir. Çünkü üzülmezse daha kötü üzülecek. Hayatın renk renk üzülme biçimleri var. Onları yaşıyor. Mutlu olmaktan korkuyor. Ya bugün çok güldük arkadaşlar yarın ağlayacağız. Mesela gülmekten de korkarız değil mi? Çok güldük be! Hele bizim erkek egemen kültürümüzün zorlayıcı yargıları da var. Karı gibi gülme. Demek ki hep kadınlar gülüyor. Erkek adam somurtur. Mola gibi duracak hiç kımıldamadan. Fazla konuşmayacaksın da! ‘Karılar hamamı’ deyimimizi hatırlayınız. Konuşmaya konuşmaya düşünemiyoruz .Hep susuyorsun.  Susunca Arif diyorlar sana. Arif bu hiç konuşmuyor. Herhalde çok biliyor. Öyle bir pozla bakacaksın konuşmak gümüştür ,konuşmaksa altındır. Susulacak. Konuş kardeşim yahu konuş. Neden konuşmak kötü bir şey olsun. Mutlu ol. Neden mutluluktan korkuyorsun. ‘hocam o halde biz ilkokula üç kredilik mutluluk dersi koysak nasıl olur?’ Çocuklara okullarda mutlu olmayı öğretsek,vereceğimiz derslerle ‘öyle ya  öğretmenlerimizin hepsi mutlu olduğu ,için çocuklarımıza  nasıl kolayca mutlu olunacağını anlatıverirler.’ Bizim aklımız öyle çalışıyor. Ahlak bozuldu,ahlak dersi koy.Örneğin; Medya’da iş çığrından çıkıyor o zaman Medya Ahlakı diye bir ders koysak herşey düzelir. Ders  olacak. Herşeyin dersi var değil mi? Dershaneye gidiyoruz çocuklar bunun doğru çözümü budur. Peki neden öğretmenim?  Onu sonra öğreneceksin şimdi sen benim dediğim gibi yap.Yoksa tesstte başarılı olamazsın. Durma hep bir şeyler yap Her sorunun yanıtı vardır.Hayat yanıtı olan sorular sorar bize. Bizde verilen yanıtlar içerisinde doğru yanıtı seçer, sorunumuzu  çözeriz.Her sorunun bir yanıt hapı vardır. Hapı yuttun mu8 sorunu çözersin. Hap haline getiriyor iyi bir hoca bu. Bir formül yazıyor her şeyi anlıyorsun.

Bu topraklarda hep yutturulan akıllar olduğu surece,özgür,özerk insanların sağlıklı iletişimle hakça ilişkiler içinde olduğu yaşanası dünyaya özlemimiz daha da artacaktır.

 

PROF. DR. AHMET İNAM

 

Alıntıdır.

copyright 2013.AVF Alevi Vakıfları Federasyonu. | literalwebdizayn

Paristan Bayan Giyim

Elazığ Oto Kiralama